responsywność strony internetowej

1. co to jest responsywna strona WWW

Czym jest responsywność strony? Responsywność strony oznacza, że jej wygląd, jest dostosowany do wszystkich urządzeń i rozmiarów ekranów.

Strona responsywna wygląda dobrze na dużym ekranie komputera, małym ekranie laptopa oraz na telefonie i tablecie.

Ułożenie niektórych elementów layoutu może się zmieniać w zależności od rodzaju urządzenia.

Zauważ iż, pasek z nawigacyjnym menu strony, na każdej stronie internetowej wygląda inaczej na telefonach i komputerach.

Na telefonach kurczy się on w tzw. hamburger menu, które rozwija się po kliknięciu.

Podsumowując, responsywność strony definiuje dostosowanie pod 3 podstawowe rodzaje urządzeń : komputer, tablet, telefon.

2. reponsywność strony vs dynamiczne prezentowanie treści

Responsywność strony oznacza, że na każdym ekranie i rozmiarze ekranu prezentowane są te same treści, natomiast mogą się różnić rozmiarem czcionki, ustawieniem marginesu itd.

Mówiąc prościej; tekst i zdjęcia są takie same, ale w innym ułożeniu i rozmiarach.

Natomiast dynamiczne serwowanie treści (dynamic serving), polega prezentowaniu innych treśći strony, w zależności od tego, na jakim urządzeniu użytkownik przegląda stronę.

W takim wypadku tworzymy treści dla telefonu, i ukrywamy te treśći na komputerze, ponieważ na komputerze chcemy zaprezentować, np. bardziej dogłębny opis.

Dynamiczne serwowanie treści, pozwala zapewnić lepsze doświadczenie użytkownika, ale taka strona jest bardziej kosztowna niż strona responsywna i powoduje to problemy w pozycjonowaniu.

3. najważniejsze 5 korzyści z posiadania responsywnej strony internetowej

1. dostępność do informacji dla klienta

Jeżeli twoja strona nie jest responsywna, tracisz możliwość zaprezentowana swojej oferty dla ponad 55 % swoich potencjalnych klientów, odwiedzających twoją stronę.

Większość klientów korzysta dziś z telefonów, więc zapewnij i dostęp do informacji o twojej firmie, na każdym urządzeniu -ponieważ, prawda jest taka, że nie będą oni palcem przybliżać nie czytelnego tekstu.

2. Dotarcie do większej ilości klientów

Responsywność strony jest jednym z najważniejszych czynników pozycjonowania. Google od kilku lat indeksuje już strony na podstawie, ich treści na telefonach (reguła mobile first).

Strona nie responsywna nie ma szans na wysoką pozycje w wynikach wyszukiwania. Lepsze rezultaty w pozycjonowaniu, dzięki responsywności, to więcej potencjalnych klientów dla ciebie.

3. Większe zaufanie do twojej firmy

Strona responsywna, która na każdym urządzeniu świetnie prezentuje twoją ofertę, przyczyni się do budowania wiarygodności w oczach twoich klientów.

W przeciwnym wypadku, jeżeli strona będzie nie dostępna na telefonie – jest to czerwona lampa w głowie klienta, który nie będzie ryzykować korzystając z oferty, nie wiarygodnej firmy.

4. Znaczne Ułatwienie pozycjonowania

Kolejnym czynnikiem, ułatwiającymi pozycjonowanie, który wynika z responsywności strony jest utrzymanie uwagi klienta na stronie.

Google pozycjonuje strony na podstawie tego, jak dużo czasu użytkownicy spędzają na tych stronach. Tak jest oceniana jakość prezentowanych treści. Czytaj więcej o dobrze zaprojektowanej stronie internetowej.

Strona nie działająca na telefonach przynosi koszmarny efekt, którym jest to, że znaczna część użytkowników natychmiastowo opuści stronę.

5. Więcej zainteresowanych klientów

Strona responsywna, która jest dostępna dla każdego użytkownika, w oczywisty sposób będzie pozyskiwać więcej zainteresowanych klientów.

Dbając o responsywność strony, z miejsca zwiększasz ilość klientów z strony ponad dwukrotnie.

4. Jak sprawdzić responsywność strony?

Jednym z najprostszych sposób sprawdzenia responsywności strony jest wykorzystanie testera responsywności firmy Google.

Jeżeli chcesz zobaczyć jest twoja strona jest responsywna i również sprawdzić jak wygląda na różnych rozmiarach ekranu, możesz wykorzystać to narzędzie. Po lewej stronie wybierasz rodzaj urządzenia, na którym strona ma się wyświetlić.

Kolejną metodą, z której ja korzystam – jest wykorzystanie skrótu klawiszowego – ctrl + shift + I, aby wyświelić stronę tak jakby wyglądała na telefonie, używając komputera. W taki sposób można szybko sprawdzić, czy to strona responsywna. Niestety, ta metoda nie działa na każdej przeglądarce.

Metod, aby sprawdzić responsywność strony jest bardzo dużo, a najprostsza z nich – to sięgnięcie po swój własny telefon.
strona responsywna na wordpressie

5. Przykłady Responsywnych stron

reponsywność mobilna na komputerze
pozycjonowanie na telefonie
panel edycji responsywnej

6. jak zadbać o responsywność strony w wordPressie?

Szacuje się, że współcześnie 37% strony internetowych jest opartych na WordPressie. Dlatego na przykładzie tego systemu zarządzania treścią, pokażę tobie jak zadbać o responsywność strony. Zanim zaczniesz, zaplanuj projekt graficzny swojej strony internetowej.

Reponsywność strony w Elementorze

Strona responsywna jest znacznie prostsza do stworzenia, jeżeli wykorzystamy do tego odpowiednie narzędzia.

Elementor
jest jednym z najlepszych narzędzi, do tworzenia stron internetowych, opartych na WordPress’ie. Aby zainstalować Elementora, na swojej stronie internetowej wykonaj poniższe kroki:

1. Zaloguj się do panelu admina strony wchodząc w ten link “twojadomena”/wp-admin, np. develosite.pl/wp-admin

2. Kliknij po lewej stronie “wtyczki” -> dodaj nową -> wyszukaj “Elementor” -> zainstaluj -> aktywuj

Wtyczka jest już zainstalowana. Jeszcze kilka kroków i twoja responsywna strona będzie gotowa.

3. Wejdz w “strony” -> wszystkie strony -> wybierz stronę i kliknij “Edytuj W Elementorze”

4. Po lewej stronie masz bloki takie jak tekst, nagłówek, obraz. Także teraz dodamy sobie nową sekcje i wykorzystamy “nagłówek”. Następnie zobaczysz, co zrobić aby była to strona responsywna.
jak stworzyć stronę działajacą na telefonach
5. Nie przejmujemy się wszystkimi zbędnymi elementami layoutu, które dodaje nam WordPress, motyw itd. Naszym celem, aktualnie, jest jedynie to, żeby zadbać aby była to strona responsywna.

6. Kliknij “Dodaj Nową Sekcje”. Następnie do nowej sekcji, dodaj element o nazwie nagłówek, naciskając myszką i przenosząc go do nowej sekcji.
develosite optymalizacja
7. Możesz dodać do nagłówku, przykładowy tekst. Natomiast ja pokażę to już na przykładzie gotowej strony, jak zadbać o jej responsywność.
responsywne strony www
8. Na powyższym zdjęciu, widzisz jak wygląda panel edycji treści. Wejdź w styl i tam zobaczysz, rozmiar czcionki w typografii.

Koło napisu “rozmiar”, jest widoczna responsywna ikonka z komputerem. Kliknij na nią, aby edytować rozmiar tekstu na telefonie czy tablecie.
strony www przykłady

Druga metoda edycji responsywnej

Metoda ta przynosi taki sam efekt, ale nieco się ona różni i może być dla niektórych wygodniejsza.

Kliknij w ikonkę “Tryb Responsywny” i zobaczysz panel edycji strony, na kontrolując jej wygląd, na innych urządzeniach.
ustawienia w elementorze

Strona responsywna - pamiętaj o tym przy edycji

Prawie wszystkie ustawienia takie jak marginesy, rozmiary obrazu, rozmiary czcionki, odstępy elementów – możesz dostosować do różnych rodzajów urządzeń.

Natomiast, jeżeli koło danego ustawienia, nie ma ikonki responsywności – to edycja tego będzie mieć wpływ, na wygląd strony – na wszystkich urządzeniach.

Najważniejsze ustawienia, do edycji, aby strona była responsywna to :

– rozmiar czcionek
– marginesy i odstępy
– rozmiary obrazów
– ustawienia menu nawigacyjnego
– wielkość przycisków
– szerokość kolumn
elementor ustawienia na telefonie

Czy wiesz już czym jest responsywność strony?

Podsumowując, strona responsywna powinna sama dostosowywać się do rozmiaru ekranu.

Responsywność strony jest kluczowa, dla wysokiej jakości doświadczenia użytkownika i pozycjonowania w wynikach wyszukiwania.

Jeżeli użytkownicy będą mieli łatwy dostęp do informacji, odwiedzając twoją stronę na telefonie – będzie miało to przełożenie na ilość twoich nowych klientów.

Jeżeli myślisz o stworzeniu responsywnej strony, która pomoże ci w oszczędności czasu i pozyskiwaniu klientów, to możesz rozważyć kontakt z nami. Powodzenia na drodze do cyfrowej doskonałości. Autor Mateusz Karpiński