Złote zasady tworzenia stron internetowych
Jeżeli interesujesz się tworzeniem stron, to być może chciałbyś wiedzieć, jak tworzyć przyjemne w obsłudze i skuteczne strony?
Jednak, zanim poznasz złote zasady tworzenia stron internetowych, zastanów się nad celem, który chcesz osiągnąć.
Przedstawię tobie podstawowe i zaawansowane reguły, które sprawią, że strona będzie dawać bajeczne rezultaty, w pozyskiwaniu nowych klientów.
Ale to zdecydowanie nie wszystko. Dla większości z nas, to nie jest jedyny cel. Natomiast te same zasady, sprawiają że strona buduje zaufanie, jest przyjemna w obsłudze, zwiększa ilość poleceń firmy itd.
Złote zasady tworzenia stron - powstały na podstawie doświadczeń i badań, statystyk i analiz oraz wiedzy z innych dziedzin, takich jak psychologia sprzedaży czy nauki behawioralne.

10 zasad tworzenia stron internetowych
1. Optymalizacja pod pozycjonowanie
SEO czyli pozycjonowanie, jest tym oco powinienieś zadbać w takim wypadku.
Na czym to polega? Skuteczne pozycjonowanie to zestaw praktyk i zasad, które pomagają twojej stronie w wyświetleniu się wysoko w wynikach wyszukiwania.
Bez pozycjonowania, bardzo często inne zasady tworzenia stron internetowych nie mają znaczenia, ponieważ strona po prostu nie będzie posiadać żadnych odwiedzin
Możesz sprawdzić, ile osób miesięcznie wyszukuje świadczone przez ciebie usługi oraz produkty, używając takiego narzędzia jak Semrush lub Google Planer Słów Kluczowych.
Po kilku sekundach zobaczysz, że “organizacja wesela” + “nazwa twojego miasta” wyszukuje przykładowo, średnio 140 potencjalnych klientów miesięcznie. Masz również przedstawiony, poziom trudności skutecznego pozycjonowania.
Dobrze zaprojektowana strona jest pozycjonowana dla wielu takich fraz. Aby pozycjonować się skutecznie, musisz przestrzegać tych zasad tworzenia strony internetowej:
– słowa kluczowe w nagłówkach, tekście, nazwach zdjęć, alt tekście zdjęć oraz tytule i opisie strony
– niskim czas oczekiwania na załadowanie strony
– treści, które sprawiają, że klient spędza dużo czasu na stronie
– linkowanie zewnętrzne z twojej domeny, i linki do twojej domeny
– responsywność mobilna strony
– wartościowa i obszerna treść na stronie
– wysoki autorytet domeny, i długość jej istnienia
I znacznie, znacznie więcej. Wszystkich zasad pozycjonowania w Google jest około 200. Te zasady są natomiast najważniejsze.
2. Przemyślane prezentowanie treści
Pierwsze wrażenie jest tylko jedno, a konkurencja, niestety jest tylko kilka kliknięć dalej, więc po co tracić czas, na zapoznawanie się z ofertą nie godnej zaufania firmy?
Podążanie zasadami tworzenia stron internetowych, pozwala nie tylko pozyskiwać klientów i budować zaufanie, ale także umilić i ułatwić cały proces zapoznawania się z ofertą, przez klienta.
W pierwszej kolejności, rozdziel tekst na części i zaprezentuj tylko najważniejsze informacje. Stosuj zasadę Pareto 20/80, która głosi, że 20% tego co robimy, przynosi nam 80% rezultatów. Wyróżnij te kluczowe 20% tekstu lub zawrzyj go w nagłówkach.
Nie bój się pustej przestrzeni na stronie. Brak natłoku informacyjnego, będzie twoją dźwignią, którą wykorzystasz do ułatwienia przyswojenia tych najważniejszych informacji.
Stosuj się do Prawa Jacoba, które głosi iż, jakość doświadczenia użytkownika rośnie, jeżeli strona internetowa jest podobna, do innych z których korzysta odwiedzający. Stosuj znane i sprawdzone scenariusze, aby strona była łatwa w nawigacji.
3. Skupienie się na pierwszej sekcji strony
Ponadto, większość klientów ocenia wiarygodność twojej marki na podstawie wyglądu twojej strony internetowej, podświadomie w ciągu ułamka sekundy.
Złota zasada tworzenia stron – skup znaczną część wysiłków planowania wyglądu strony, właśnie na samym początku!
W tej pierwszej sekcji, powinny być zawarte być najważniejsze informacje i wezwanie do działania, typu „skontaktuj się”.
Jednym z najlepszych rozwiązań, jest umieszczenie przycisku, który od razu pozwala się użytkownikowi połączyć telefonicznie z przedstawicielem twojej firmy.
Treść nagłówku i treści w pierwszej sekcji, powinna zawierać informacje, o tym jaki problem rozwiązujesz lub co oferujesz i największe korzyści.
Jeżeli nie przedstawisz tego w pierwszej sekcji, istnieje duże prawdopodobieństwo, że nie będziesz już w ogóle miał na to szansy.
Projekt wykonany na podstawie tych zaawansowanych zasad tworzenia stron, powinien sprawiać, że propozycja wartości jest przedstawiona natychmiast.
4. Maksymalizacja skuteczności i konwersji
Na tej podstawie, w dużej mierze oceniamy ich skuteczność.
Zasady optymalizacji konwersji, takie jak przemyślane prezentowanie treści, które już opisałem, lub przykładowo implementowanie “Prawa Hicka – Hymana”, zwiększają skuteczność strony internetowej o setki procent.
Analizy wykazały, że samo stosowanie powyższego prawa, zwiększa skuteczność strony średnio o 266 %. Na czym polega Prawo Hicka- Hymana?
Prawo to polega na tym iż, im więcej wyborów damy użytkownikowi na stronie, tym bardziej zmniejszamy jego szanse na podjęcie decyzji.
Dlatego powinniśmy się skupić laserowo tylko na jednym celu, np. żeby odwiedzający się z nami skontaktował poprzez stronę, i umówił się na rozmowę sprzedażową.
Prawo to jest mało znane. Natomiast to dopiero początek, ponieważ poznasz ze mną, jeszcze wiele takich reguł, praw i zasad 🙂
5. Wieloplatformowość czyli responsywonść
Responsywność po prostu oznacza to, że twoja strona dostosowuje się do każdego rozmiaru ekranu i działa również na telefonach i tabletach.
Jeżeli twoja strona internetowa nie będzie prawidłowo się wyświetlać na telefonach, to stracisz około 50 % twoich potencjalnych klientów, którzy będą mieli duże trudności w zapoznaniu z ofertą twojej firmy.
Strona internetowa powinna prezentować się prawidłowo na każdym urządzeniu i rozmiarze ekranu. W przeciwnym wypadku, żadne zasady tworzenia stron internetowych, nie uratują zniszczonego wizerunku swojej firmy w internecie.
Dlatego projektując layout graficzny strony internetowej, pamiętaj aby był on również dostosowany pod urządzenia mobilne.
Najpopularniejsze rozmiary ekranu, na których warto testować stronę to
Komputer: 1366×768, 1920×1080, 1536×864
Telefon: 360×640, 375×667, 360×720
Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na temat responsywności strony i jak sprawdzić czy twoja strona jest reponsywna to ten artykuł może być pomocny.
6. Prezentowanie dowodu społecznego
Wykorzystaj to na swojej stronie internetowej i daj możliwość zapoznania się potencjalnym klientom z dowodem społecznym.
Inne statystyki udowodniły też, że umieszczenie filmu na stronie, drastycznie zwiększa zaangażowanie użytkowników i konwersje.
Nikt nie lubi podejmować jako pierwszy ryzyka za innych, więc pokaż potencjalnym klientów, że dziesiątki lub setki osób przed nimi, skorzystały z twojej oferty i były usatysfakcjonowane..
Prowadzenie strony internetowej i pozycjonowanie jej, idzie w parze z dobrym prowadzeniem biznesu. Pozytywne opinie w Google są bardzo pomocne w pozycjonowaniu lokalnym.
Podsumowując, jedną z najważniejszych zasad tworzenia stron internetowych jest prezentowanie filmów, case studies i opinii.
7. Wykorzystanie psychologii kolorów
Przykładowo, niebieski jest kolorem budującym zaufanie a czarny kolorem elegancji. Wybierz kolory które pasują do celu jaki chcesz uzyskać i do charakteru twojej firmy.
Na anglojęzycznym blogu Hubspot, było przedstawione badanie, które pokazało, że czerwony przycisk miał 21% więcej konwersji, niż zielony przycisk.
Pamiętaj aby być konsekwentny w używaniu takich samych kolorów, w wszystkich kanałach marketingowych, takich jak strona internetowa czy banery lub logo.
Zasady tworzenia stron internetowych, mają również zastosowanie w innych wysiłkach reklamowych, jak i naszym codziennym życiu
Niebieski – zaufanie, bezpieczeństwo, niezawodność
Czerwony – energia, ekscytacja, zmusza do działania
Fioletowy – mistycyzm, ekstrawagancja, wyszukanie
Pomarańczowy – przyjaźń, przytulność, ciepło
Brązowy – naturalność, pewność, bezpieczeństwo
Żółty – rześkość, szczęście, kreatywność
Zielony – natura, wzrost, dobrobyt, równowaga, harmonia
Biały – niewinność, czystość, prostota
Czarny – prestiż, elegancja, wyszukanie
Złoty – sukces, mądrość, charyzma
8. Używanie zdjęć wysokiej rozdzielczości
Spośród wszystkich informacji trafiających do mózgu, 90 % to informacje wizualne. W przeciwieństwie do czytanego tekstu, zdjęcia są przetwarzane 60,000x szybciej w mózgu człowieka.
Badania pokazały, że strony internetowe, które zawierają zdjęcia twarzy ludzi są bardziej perswazyjne i budujące zaufanie, niż te bez nich.
W jednym z badań, zaobserwowano aż dwukrotny wzrost skuteczności strony, tylko z powodu dodania zdjęcia uśmiechniętej osoby.
Strona internetowe bez jakościowych zdjęć to nudne i monotonne kolumny tekstu. Pomóż użytkownikowi przy pomocy zdjęć i infografik, zrozumieć zakres świadczonej przez ciebie oferty.
Możesz też je wykorzystać, aby wzbudzić zaciekawienie i zaprezentować jakość usługi lub produktu lu aby stworzyć dowód społeczny.
9. Wzywanie do działania i Prawo Fittsa
Implementuj je z myślą, o swoim docelowym celu strony. Skutecznie zaimplementowane wezwania do działania, pomagają przekształcać przeglądających i nie zdecydowanych użytkowników, w płacących klientów.
Umieszczaj je na każdej stronie wielokrotnie i upewnij się, że użytkownik nie będzie musiał wracać na górę strony, aby móc z nich skorzystać.
Kolejną zasadą tworzenia stron internetowych jest wykorzystanie Prawa Fittsa, przy implemententacji wezwań do działania.
„Prawo Fittsa” polega na tym, że im mniejsza jest ilość czasu, potrzebna na przejście do przycisku (wezwania do działania) i im łatwiejszy jest przycisk do kliknięcia (bo jest większy), tym większa jest szansa, że zostanie kliknięty.
Prawo to w banalny sposób, pomaga w zwiększeniu ilości konwersji w prowadzeniu odwiedzającego, do twojego oczekiwanego rezultatu (np. wyznaczenie trasy do twojej firmy).
Szczególnie istotne jest to na telefonach, aby obszar kliknięcia przycisku palcem był jak największy, ponieważ wielu osobom, to może sprawiać duże problemy.
10. Testowanie, sprawdzanie, udoskonalanie
Warto skupić się przede wszystkim, na testowaniu tytułu i opisu stron internetowych i co najważniejsze, treści w pierwszej sekcji strony. Możesz też testować, różne projekty graficzne stron internetowych, na swojej domenie.
Jeżeli chcesz osiągnąć absolutnie najlepsze możliwe rezultaty, analizuj każdy ruch myszki odwiedzających na stronie oraz ich każde działanie, przy pomocy tzw. “heatmaps”.
Warto sprawdzać, ile czasu oni poświęcili danej sekcji na stronie, jak do ciebie trafili, gdzie kliknęli i w którym momencie wyszli.
Perfekcjonizm jest kosztowny, ale dla dużych i średnich firm, opierających się w znacznej mierze na klientach z internetu – jest opłacalny.
Optymalizacja konwersji stron internetowych, polega właśnie na tym, aby wykorzystać maksymalnie ten ruch, który jest na stronie.
jakie zasady tworzenia stron internetowych według ciebie są najważniejsze?
Skuteczne implementowanie stron internetowych to bardzo wymagające zadanie. Pomimo to, nie warto się poddawać i warto stosować się do powyższych zasad i testować, co działa a co nie, w własnym zakresie.
Jeżeli użytkownicy uznają projekt twojej strony za interesujący i łatwy w użytkowaniu, to bez wątpienia bardzo szybko zobaczysz zwrot inwestycji wysiłku w stronę.
Jeżeli jest to dla ciebie dosyć przytłaczające, ale mimo to, myślisz o stworzeniu strony, która pomogłaby tobie w oszczędności czasu i pozyskiwaniu klientów, to możesz rozważyć kontakt z nami.
Powodzenia na drodze do cyfrowej doskonałości. Autor Mateusz Karpiński